Nişan Hazırlıkları Listesi

Söz kesme töreni ardından nişan tarihine karar verilir ve çiftler hızla hazırlık sürecinin içine girerler. Zaten söz hazırlıklarında biraz tecrübe kazanacağın için nişan hazırlıklarını daha kolay halledeceğini düşünüyoruz. Nişan yapmak istediğin mekana karar verdikten sonra sıra nişan için alınacaklarının listesini yapmaya gelecek.

Nişan Pastası

“Nişanda ne alınır” sorusunun ilk cevaplarından biri nişan pastasıdır. Nişan yüzüklerinizin takılmasının ardından sen ve müstakbel eşin fotoğraflara gülümseyerek küçük bir pasta kesme töreni vereceksiniz.

Bu nedenle nişan pastaları tıpkı düğün pastası kadar gösterişli ve dikkat çekici olmalıdır. Nişan pastasının siparişini nişandan en az 1-2 hafta önce vermen, olası bir aksilik çıkmaması açısından önemlidir.

Nişan Masası

Tıpkı söz masası gibi ikramlıkların ve dekoratif aksesuarların olduğu özenle süslenmiş masadır. Söz masasına göre biraz daha büyük ve gösterişli olabilir.

Nişan Hazırlıkları Listesi

Nişan Makası

Nişan için gerekli şeyler nelerdir diye merak ediyorsan öncelikle tepsi ve makasa ihtiyacın olacağını bilmelisin. Nişan kurdelesinin kesileceği makas tüm nişan aksesuarları kadar önemlidir. Makas, nişan için gerekenler listesinde ilk sıralarda yer alır.

Boncuklu, taşlı, püsküllü, çiçekli ve vintage gibi çeşitleriyle karşımıza çıkan nişan makası için karar vermekte zorlanacaksın. Sana bir tavsiyede bulunmamızı istersen ben kesinlikle kendinden desenli vintage makasları öneririz. Hem oldukça şıklar hem de daha sonrası için rahatlıkla evinde kullanabilirsin.

Nişan Takıları

Nişanda alınacaklar arasında takılar da var. Takıları gelin tarafının damada, damat tarafının da geline aldığı takıları ifade eder. Genellikle gelin tarafı damada şık bir saat hediye alırken, damat tarafı da gelin takı seti veya bilezik tarzı takılar alırlar. Tabii bunun için tarafların bütçe durumları en önemli etkendir. O nedenle şu ya da bu alınmalıdır diye bir kural bulunmaz.

Nişan Tepsisi

Nişan hazırlıkları süslerine uygun tepsi seçimiyle devam eder. Bu yüzden nişan hazırlık listesinde de sözde olduğu gibi tepsi bulunur. Söz tepsisiyle tamamen aynı özelliklere sahiptir. Hatta eğer istersen söz için aldığın tepsiyi nişanda da kullanabilirsin. Farklı bir nişan tepsisi istersen de söz tepsisinden daha gösterişli bir tepsi tercih edebilirsin. Yüzük yükseltici için iki yüzük yastığı ya da yüzük kutusu tercih edebilirsin.

Nişan Hazırlıkları Listesi
Nişan Yüzükleri
Nişan için alınması gerekenler arasında asla unutulmaması gerekenlerdendir. Sen ve müstakbel eşinin özenle seçtiği alyanslar gecenin ilerleyen saatlerinde parmaklarınıza takılır ve kurdeleler kesilir. Yüzüklerin ortak seçim olması için alyans alışverişini eşinle yapman büyük önem taşıyor.
Nişan Hazırlıkları Listesi

Nişan Kıyafetleri

Nişan organizasyonunun en zor kısmı sanırım bu olabilir. Nişan için gerekli malzemeler halledildikten sonra sıra kıyafete gelir! Nişan elbisesi seçimini yaparken seçtiğin konsepte göre nişan nasıl olur diye düşünebilir rahat ve şık tasarımlar arasından sana uygun modele karar verebilirsin. Gelin adayları uzun, kısa, sade ya da gösterişli pek çok abiye arasında karar vermekte güçlük çekerken, damat adaylarının işi çok daha kolaydır. Çünkü karar vermeleri gereken tek şey takım elbisesinin rengi, gömlek ve kravatın da nasıl olması gerektiğidir.

Nişan Hediyeleri

Nişan bohçası hazırlarken eğer istersen müstakbel eşinin ailesi için de hediyeler koyabilirsin. En yakın aile bireylerine alacağın bu hediyeler, bütçene göre değişiklik gösterir. Baba için gömlek, anne için elbise varsa erkek kardeş ya da kız kardeş için de tişört alabilirsin. Karşı taraftan bohça gelirken de senin ailene geleceği için aileler arasında hoş bir etkileşim olacaktır. Ayrıca her aile bireyi için hediyeleri özel bohçalar halinde yapabilirsin de.